položek
(0,00 EUR) s DPH
  • Zobrazit

Slovník pojmů

25.01.2011
Krmiva můžete vybírat podle různých kritérií, například podle stáří zvířete, jeho velikosti, míry aktivity, fyzické kondice, surovinového složení atd. Informace bývají na krmivech často uváděna v anglickém jazyce. Nejčastěji používané pojmy vám objasníme právě v tomto článku.

STÁŘÍ
Krmiva pro štěňata bývají označována PUPPY nebo GROWTH FORMULA, můžete se setkat i s pojmem STARTER. Často svým složením vyhovují také březím a kojícím fenám.  Pro štěňata v době odstavu je výhodné, když jsou převáděna na stejný druh stravy, jakým je krmena jejich matka v době laktace. Je-li třeba štěňata dokrmovat před odstavem nebo zcela převést na náhradní výživu, hledejte štěněcí a kotěcí mléka MILK. Krmivo pro  koťata najdete pod heslem KITTEN. Krmivo pro mladé psy, dorostence, je označováno JUNIOR. Délka juniorského období závisí na plemenné příslušnosti a může se lišit až o 14 měsíců. Psi malých plemen dospívají rychleji, obří plemena až kolem druhého roku věku. ADULT je krmivo pro dospělé psy. Udržovací krmiva pro dospělé psy s běžnou aktivitou, často bez rozlišení velikosti, bývají označována MAINTENANCE či REGULAR. SENIOR a MATURE jsou receptury pro stárnoucí psy. Obdobně jako u juniorského věku platí, že stáří začíná u různých plemen různě. U malých plemen označujeme za seniory jedince nad 8 let věku, obří plemena však stárnou již od 6 ti let. Jedná se samozřejmě o obecné informace. Věk, stejně jako u člověka, je záležitostí značně individuální a vy máte ve svých rukách dostatek nástrojů pro to, abyste svému miláčkovi zajistili dlouhý, důstojný a spokojený život.

VELIKOST
SMALL BREED a MINI jsou označení pro trpasličí a malá plemena psů, zpravidla do 10ti kg. Váhové hranice se mohou u různých výrobců mírně odchylovat. Pro střední plemena psů, 10 - 25 kg v dospělosti, používáme výraz MEDIUM, někteří výrobci ponechávají název receptury pro střední plemena bez přívlastku (bez velikostní specifikace). Od 25ti kg dospělé váhy je pes považován za velké plemeno, anglicky LARGE BREED nebo zkráceně jen MAXI. Někteří výrobci ještě vyčleňují kategorii GIANT pro obří plemena nad 45 kg a ve svých recepturách zohledňují jejich specifické nutriční nároky. Krmiva ALL BREED jsou určena pro všechny velikostní rázy.

AKTIVITA
Pro psy s malou aktivitou jsou vhodná nízkoenergetická krmiva
LIGHT, pro aktivní psy a psy v rekonvalescenci pak receptury se zvýšeným obsahem využitelné energie ACTIVE, ENERGY a PERFORMANCE. INDOOR a HOMECAT jsou pojmy z kočičí terminologie a označují kočky chované v bytech bez možnosti volného venkovního pohybu.

KONDICE
WEIGHT CONTROL jsou označovány často klinické diety s vyšším obsahem vlákniny určené obézním zvířatům a psům se sklony k nadváze. Diety STERILISEDCASTRATE splňují nutriční nároky kastrovaných zvířat. SENSITIVE či HYPOALLERGENIC jsou speciální krmiva eliminující určité potravní složky a nejčastější alergeny a jsou nepostradatelné pro citlivé psy s potravinovými intolerancemi (nesnášenlivost některých složek potravy) a alergiemi. Diety DENTAL a ORAL CARE pečují o ústní (tlamní:-) hygienu vašeho psa a dokáží se vypořádat se zubním kamenem, plakem a zápachem z úst. LONG HAIR granule se zvýšeným obsahem vlákniny zlepšují transport trichobezoárů trávicím traktem dlouhosrstých koček.

SUROVINY
Beef hovězí, Codfish treska, Duck kachna, Fish ryba, Cheese sýr, Chicken kuře, Lamb jehněčí, Liver játra, Millet proso, Ostrich pštros, Pea hrášek, Potato brambor, Rabbit králík, Rice rýže, Salmon losos, Tuna tuňák, Turkey krůta, Venison zvěřina

 

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Copyright © DOGS & CATS SERVICES s.r.o. 2010
tel.: +420 603 515 788 | e-mail: info@dogsandcats.cz

JavaScript musí být povolen